ГоловнаНовини

12 серпня 2021

ІНФОРМАЦІЯ

За даними Дніпропетровського РЦГМ на Дніпропетровщині впродовж першої декади серпня переважала жарка погода з періодичними атмосферними опадами, які мали локальний, зливовий характер, іноді з градом. Середньодобова температура повітря впродовж десятиденки становила 23– 26 °C. Максимальна температура повітря в найтепліші дні підвищувалась по області до 28–31 оС, поверхня ґрунту в цей час нагрівалась до 53–61 °C, мінімальна температура повітря та поверхні ґрунту в нічні години знижувалась до 18–24 °C.

Атмосферні опади в першій декаді серпня надходили впродовж 4 діб (3, 7, 9 і 10 серпня), носили локальний, зливовий характер та розподілялися по області дуже нерівномірно. Кількість їх на переважній території дорівнювала 15–28 мм.

Моніторингове обстеження посівів і визначення фазового стану кукурудзи свідчать, що за надраннього строку сівби (середина другої декади квітня) у рослин гібридів кукурудзи ранньостиглої і середньоранньої груп проходять стадії воскової і початок воскової стиглості зерна відповідно, у рослин гібридів середньостиглої і середньопізньої груп – початок воскової стиглості і кінець молочної стиглості зерна. За оптимального строку сівби (середина третьої декади квітня) – у рослин гібридів кукурудзи ранньостиглої і середньоранньої груп проходять стадії початок воскової стиглості і кінець молочної стиглості зерна, у рослин гібридів середньостиглої і середньопізньої груп –молочна стиглість зерна та початок молочної стиглості зерна відповідно. За пізнього строку сівби (середина першої декади травня) – у рослин гібридів кукурудзи ранньостиглої і середньоранньої груп – стадії кінець молочної стиглості та молочна стиглість зерна відповідно, у рослин гібридів середньостиглої і середньопізньої груп – початок молочної стиглості зерна.

Для довідки: молочна стиглість зерна кукурудзи (вологість зерна 55– 65 %), воскова стиглість (вологість зерна 35–45 %), повна стиглість зерна (вологість зерна – менше 35 %).

Оцінка морфобіологічного стану кукурудзи свідчить, що за надраннього строку сівби (середина другої декади квітня) рослини гібридів сформували висоту 231–320 см та мають по 7–12 шт. зелених листків на рослині за площі асиміляційної поверхні 4256–7778 см2/росл., за оптимального строку (середина третьої декади квітня) – сформували висоту рослин 238–325 см та мають по 9– 13 шт. зелених листків за їх площі 4780–7860 см2/росл., за пізнього строку сівби (середина першої декади травня) – відповідно 234–323 см та 10–14 шт. зелених листків на рослині за їх площі 4824–7950 см2/росл. (табл. 1).

Зазначимо, що поліпшення гідротермічних умов в останній тиждень (атмосферні опади, зниження температури повітря до 28–30 оС) у рослин гібридів кукурудзи за всіх строків сівби зумовило уповільнене біологічно обумовлене засихання листя нижнього ярусу (кількість сухих листків при цьому становить 6–9 шт./рослину), спостерігається поступовий від тікпластичних речовин з листкових пластинок у зернівки, зерно накопичило близько 80–100 % сухої речовини. Лише у ранньостиглих гібридів кукурудзи за раннього строку сівби в основі зернівки утворилася «чорна цятка» (відмерлі судини), що свідчить про припинення надходження до зернівки пластичних речовин.

Оптимальна кількість вологи в зерні для механізованого збирання кукурудзи з обмолотом качанів у полі є його вологість 17–18 %. Оптимальна збиральна вологість зерна у гібридів кукурудзи скоростиглих груп за раннього строку сівби розрахунково настане через 14–16 діб.

Враховуючи гідротермічні умови, фактичний стан гібридів кукурудзи за всіх строків сівби на 11 серпня 2021 року в більшості районів області можна характеризувати як добрий, в окремих, особливо південних і східних, де запаси вологи в ґрунті під посівами культури недостатні, як задовільний.

Повернутися до списку