ГоловнаНовини

04 серпня 2021

ІНФОРМАЦІЯ

За даними Дніпропетровського РЦГМ на Дніпропетровщині впродовж третьої декади липня переважала жарка погода, іноді з атмосферними опадами у вигляді злив. Середньодобова температура повітря виявилась близькою до середньої багаторічної і становила 22,5–24,5 оС. Максимальна температура повітря в найтепліші дні впродовж третьої декади підвищувалась по області до 32–36 оС, поверхня ґрунту в цей час нагрівалась до 56–64 оС. Мінімальна температура повітря та поверхні ґрунту в першій половині десятиденки в нічні години знижувалась до 13–15 оС. Кількість днів з відносною вологістю повітря 30 % і нижче за останні десять днів липня по області становила 5–7.

Атмосферні опади спостерігались на початку і наприкінці третьої декади липня впродовж 3 діб (21, 29 і 30 липня), носили локальний, зливовий характер та розподілялися по області дуже нерівномірно. Кількість їх на переважній території дорівнювала з 11 (Кривий Ріг) до 73 мм (Синельникове).

Наявні ґрунтові вологозапаси під посівами кукурудзи в районах області на 28 липня під посівами кукурудзи істотно різнилися і в 0–100 см шарі ґрунту, залежно від регіону визначення, становили з 31 (недостатні, Губиниха) до 117 мм (достатні, Комісарівка) за середньобагаторічної норми 63 мм.

Моніторингове обстеження посівів і визначення фазового стану у рослин кукурудзи свідчить, що за надраннього строку сівби (середина другої декади квітня) у рослин гібридів кукурудзи ранньостиглої і середньоранньої груп проходить стадія воскової і початку воскової стиглості зерна, у рослин гібридів середньостиглої і середньопізньої груп – кінець молочної стиглості і молочна стиглість зерна. За оптимального строку сівби (середина третьої декади квітня) – у рослин гібридів кукурудзи ранньостиглої і середньоранньої груп проходять стадії початок воскової і кінець молочної стиглості зерна, у рослин гібридів середньостиглої і середньопізньої груп – відповідно молочна стиглість зерна та початок молочної стиглості. За пізнього строку сівби (середина першої декади травня) – у рослин гібридів кукурудзи ранньостиглої і середньоранньої груп – стадії молочної стиглості та початку молочної стиглості зерна, у рослин гібридів середньостиглої і середньопізньої груп – початок молочної стиглості і налив зерна (молочної стиглості ще немає).

Зазначимо, що за температури 32 оС у рослин кукурудзи уповільнюється фотосинтез, гальмуються ростові процеси і знижується активність приросту біомаси, а при температурі повітря 36 оС – фотосинтез зовсім припиняється. Уповільнюються і припиняються також процеси відтоку пластичних речовин з листкових пластинок до зернівок, що за тривалого періоду високих температур може зумовити недостатній налив зерна та знизити урожайність на 7–10 %.

Оцінка морфобіологічного стану кукурудзи свідчить, що за надраннього строку сівби (середина другої декади квітня) рослини гібридів сформували висоту 231–320 см та мають по 8–13 шт. зелених листків на рослині за площі асиміляційної поверхні 4517–8095 см2/росл., за оптимального строку (середина третьої декади квітня) – сформували висоту рослин 238–325 см та мають по 9– 14 шт. зелених листків за їх площі 4926–8243 см2/росл., за пізнього строку сівби(середина першої декади травня) – відповідно 234–323 см та 10–15 шт. зелених листків на рослині за їх площі 5023–8320 см2/росл. тобто за сприятливого гідротермічного режиму можуть забезпечити добрий налив зерна (табл.).

Зазначимо, що у рослин гібридів кукурудзи за всіх строків сівби відмічено біологічно обумовлене засихання з 6 до 9 нижніх листків. В денні години за всіх строків сівби у рослин кукурудзи спостерігається часткова втрата тургору та його відновлення в нічні години.

Враховуючи гідротермічні умови, фактичний стан гібридів кукурудзи за всіх строків сівби в більшості районів області можна характеризувати як задовільний, в окремих, особливо південних і східних, де запаси вологи в метровому шарі ґрунту недостатні – як критичний.

Повернутися до списку