ГоловнаНовини

28 липня 2021

ІНФОРМАЦІЯ

За даними Дніпропетровського РЦГМ на Дніпропетровщині впродовж семи днів третьої декади липня переважала жарка погода і на значній території майже без опадів. Середньодобова температура повітря виявилась вищою за середню багаторічну на 3–4 оС і становила 26–28 оС. Останній тиждень у формуванні урожаю кукурудзи був екстремальним з точки зору високих температур та істотного вичерпання запасів продуктивної вологи з ґрунту. Максимальна температура повітря в найтепліші дні впродовж тижня третьої декади місяця підвищувалась по області до 34–36 оС, поверхня ґрунту в цей час нагрівалась до 59–67 оС. Мінімальна температура повітря та поверхні ґрунту в нічні години знижувалась до 18–20 оС. Середня відносна вологість повітря становила по області 59–68 %.

Зазначимо, що за температури повітря вище 30 оС у рослин кукурудзи починає уповільнюватися фотосинтез, гальмуються ростові процеси і знижується активність приросту біомаси, а при температурі повітря 36 оС – фотосинтез зовсім припиняється.

Атмосферні опади надходили і на початку третьої декади липня впродовж 1 доби (21 липня), носили локальний, зливовий характер та розподілялися по області дуже нерівномірно. Кількість їх на переважній території варіювала від 2–3 до 21 мм.

Наявні ґрунтові вологозапаси під посівами кукурудзи в районах області на 18 липня під посівами кукурудзи істотно різнилися і в 0–100 см шарі ґрунту, залежно від регіону визначення, становили з 33 (недостатні, Губиниха) до 110 мм (добрі, Комісарівка) за середньобагаторічної величини 90 мм.

Моніторингове обстеження посівів і визначення фазового стану у рослин кукурудзи свідчать, що за надраннього строку сівби (середина другої декади квітня) у рослин гібридів кукурудзи ранньостиглої та середньоранньої груп проходить стадія початку воскової стиглості зерна, у рослин гібридів середньостиглої та середньопізньої груп – молочна стиглість і початок молочної стиглості зерна. За оптимального строку сівби (середина третьої декади квітня) – у рослин гібридів кукурудзи ранньостиглої та середньоранньої груп проходять стадії кінець молочної стиглості та молочна стиглість зерна, у рослин гібридів середньостиглої та середньопізньої груп – відповідно початок молочної стиглості зерна та формування і налив зерна. За пізнього строку сівби (середина першої декади травня) – у рослин гібридів кукурудзи ранньостиглої та середньоранньої груп – стадії молочної стиглості та початку молочної стиглості зерна, у рослин гібридів середньостиглої та середньопізньої груп – утворення зерна (наливу ще немає).

Оцінка морфобіологічного стану кукурудзи свідчить, що за надраннього строку сівби (середина другої декади квітня) рослини гібридів сформували висоту 231–320 см та мають по 9–14 шт. зелених листків на рослині за площі асиміляційної поверхні 4728–8208 см2/росл., за оптимального строку (середина третьої декади квітня) – сформували висоту рослин 238–325 см та мають по 10–15 шт. зелених листків за їх площі 5180–8310 см2/росл., за пізнього строку сівби (середина першої декади травня) – відповідно 234–323 см та 11–16 шт. зелених листків на рослині за їх площі 5148–8500 см2/росл. (табл.).

Зазначимо, що у рослин гібридів кукурудзи за всіх строків сівби відмічено біологічно обумовлене засихання 5−8 нижніх листків.

В денні години за всіх строків сівби у рослин кукурудзи спостерігається часткова втрата тургору та його відновлення в нічні години. Враховуючи гідротермічні умови, фактичний стан гібридів кукурудзи за всіх строків сівби в більшості районів області можна характеризувати як добрий, а в окремих, особливо південних і східних, як задовільний.

Повернутися до списку