ГоловнаНовини

09 липня 2021

ІНФОРМАЦІЯ

За даними регіонального ЦГМ протягом більшої половини першої декади липня на Дніпропетровщині спостерігалась помірна за температурним режимом, з опадами різної інтенсивності (місцями із сильними зливами, шквалами, грозами та подекуди градом) погода. Середньодобові температури повітря в більшості часу перевищували звичайну на 1–3 °С або були близькими до неї і знаходились в межах 21–24 °С.

Максимальна температура повітря в найспекотніші дні, які відмічалися на початку звітного періоду, підвищувалась до 31–32 °С, поверхня ґрунту прогрівалась в цей час до 49–56 °С. Разом з тим, мінімальна температура повітря в нічні години знижувалась до 16–17 °С, а поверхня ґрунту охолоджувалася до 13–16 °С.

Опади відмічались впродовж 2–3 діб, переважно носили зливовий характер і розподілялись по території області вкрай нерівномірно. Сума їх за звітній період склала 10–16 мм (59–94 % від кліматичної норми).

Середня відносна вологість повітря становила 78–81 %. Обстеження посівів пшениці озимої показало, що більшість сортів, розміщених після кращих попередників (чорний пар та горох), знаходяться на завершальному етапі достигання зерна.

В окремих південних районах області розпочали збирання пшениці озимої після непарових попередників (стерньові, соняшник), попередня врожайність на цих площах становить 5,0–5,5 т/га.

Господарства області завершують збирання ячменю озимого та готуються до масового збирання пшениці озимої, яке, враховуючи стан посівів та погодні умови, має розпочатися в першій половині другої декади липня.

Рослини ячменю, пшениці та тритикале ярих, а також вівса перебувають на завершальних стадіях наливу зерна (молочно-восковий та восковий стан, залежно від групи стиглості сорту), мають довжину колоса 7,9–8,7 см, волоті – 14,3–21,2 см, а кількість зерен у колосі становить 19–24 шт., у волоті – 28–41 штук. У посівах гороху продовжується налив зерна, рослини сформували від 4 до 6 бобів/рослині з 4–5 зернами/бобі. Висота рослин ячменю, пшениці та тритикале ярих, а також вівса варіює від 83,7 до 104,8 см, кількість сформованих ними пагонів кущіння і вузлових коренів сягає 2,4–3,2 і 3,8–6,6 шт./рослину відповідно.

У посівах ярих колосових культур відмічено незначні осередки вилягання та локального прояву листкових хвороб (а в окремих випадках і колоса), відмирання і всихання листків нижнього ярусу на недостатньо стійких сортах. На фоні збільшення середньодобової температури повітря постерігається поява хлібних жуків і трипсів, хвороб не виявлено.

Зазначимо, що за температури повітря вище 30 о С у рослин кукурудзи починає уповільнюватися фотосинтез, гальмуються ростові процеси і знижується активність приросту біомаси, а при температурі повітря 36 о С – фотосинтез зовсім припиняється. У деяких господарствах на окремих посівах кукурудзи відмічено випадання граду, внаслідок цього була частково пошкоджена листкова поверхня рослин. У рослин кукурудзи продовжується критичний період за водоспоживанням (за 10–15 діб до викидання волоті – молочна стиглість зерна), коли рослини споживають близько 55–60 % води від загального водоспоживання.

Моніторингове обстеження посівів і оцінка розвитку рослин кукурудзи показали, що за надраннього строку сівби (середина другої декади квітня) у рослин гібридів кукурудзи ранньостиглої і середньоранньої груп настала фаза цвітіння волоті (75 % рослин), у рослин гібридів середньостиглої і середньопізньої груп – початок цвітіння волоті (10 % рослин) та фаза появи волоті (100 % рослин) відповідно. За оптимального строку сівби (середина третьої декади квітня) – у рослин гібридів кукурудзи ранньостиглої і середньоранньої груп настала фаза цвітіння і початку цвітіння волоті (50 і 10 % рослин), у рослин гібридів середньостиглої і середньопізньої груп – поява волоті (75 % рослин) та початок появи волоті (10 % рослин) відповідно. За пізнього строку сівби (середина першої декади травня) – у рослин гібридів кукурудзи ранньостиглої і середньоранньої груп – фаза початку появи волоті (15 і 10 % рослин), у рослин гібридів середньостиглої і середньопізньої груп – 2–5 діб до появи волоті (табл.).

Оцінка морфобіологічного стану кукурудзи свідчить, що за надраннього строку сівби (середина другої декади квітня) рослини гібридів сформували висоту 192–212 см та мають по 12–15 шт. зелених листків на рослині за площі асиміляційної поверхні 5200–7893 см 2 /росл., за оптимального строку (середина третьої декади квітня) – сформували висоту рослин 172–201 см та мають по 12–15 шт. зелених листків за їх площі 4858–7456 см 2 /росл., за пізнього строку сівби (середина першої декади травня) – відповідно 161–195 см та 12–15 шт. зелених листків на рослині за їх площі 4596–7068 см 2 /росл.

Середньодобовий приріст висоти рослин кукурудзи залежно від біотипу впродовж останнього тижня дорівнює за раннього строку сівби 2,4–3,0 см/добу, за оптимального строку сівби – 2,4–3,3 см/добу, за пізнього строку сівби – 2,9–6,5 см/добу.

Зазначимо, що у рослин гібридів кукурудзи всіх строків сівби відмічено біологічно обумовлене засихання 3−4 нижніх листків.

Враховуючи гідротермічні умови, фактичний стан рослин у посівах різних сортів та гібридів зернових і зернобобових культур у більшості районів області можна характеризувати як добрий.

Повернутися до списку