ГоловнаНовини

20 травня 2021

ІНФОРМАЦІЯ

За даними регіонального ЦГМ в другій декаді травня на Дніпропетровщині переважала нестійка за температурним режимом з помірною кількістю опадів погода.

Середньодобові температури повітря на початку та наприкінці звітного періоду були нижчими за норму на 2–7 °С і знаходились у межах 9–15 °С тепла, а в середині декади, навпаки, перевищували звичайну температуру в цей час на 1–4 °С і складали 18–21 °С.

Максимальна температура повітря в найтепліші дні підвищувалась переважно до 23–27 °С, поверхня ґрунту в цей час прогрівалась до 44–49 °С. Мінімальна температура у повітрі в найхолодніші ночі знижувалась по області до 4–10 °С, на поверхні ґрунту до 2–7 °С.

Опади спостерігались впродовж 3–4 діб, місцями носили зливовий характер і розподілялись по території дуже нерівномірно. Кількість їх на переважній частині області склала 5–10 мм (29–59 % декадної норми).

Середня відносна вологість повітря за декаду була достатньо високою і становила 68–72 %.

Запаси продуктивної вологи в ґрунті під посівами озимих зернових культур після різних попередників на кінець звітного періоду знаходяться переважно в достатній кількості.

Обстеження посівів пшениці озимої на завершення другої декади травня показало, що рослини ранніх строків сівби (5–15 вересня) по кращих і удобрених попередниках знаходяться на початку фази колосіння, мають середню висоту 65–73 см та налічують в середньому залежно від сорту 4,1–5,4 пагони. За сівби в оптимальні строки (25–30 вересня) рослини пшениці озимої утворили прапорцевий листок, мають висоту 60–65 см і сформували в середньому від 4,0 до 5,1 пагона.

За пізньої сівби по чорному пару та після непарових попередників рослини пшениці озимої знаходяться на завершальному етапі фази виходу у трубку – появі прапорцевого листка, мають висоту 45–62 та 41–55 см відповідно.

Найбільше відставання в рості і розвитку рослин спостерігається за пізніх строків сівби (5–15 жовтня) після стерньових попередників та соняшнику, особливо на бідних агрофонах, де пшениця озима отримувала недостатню кількість поживних речовин, починаючи з осіннього періоду вегетації. На таких площах рослини сформували в середньому по 2,5–3,0 пагони висотою 40–45 см.

У зоні діяльності Ерастівської дослідної станції до сівби ранніх ярих зернових і зернобобових культур, з огляду на перебіг погодних умов, приступили в середині квітня. Запаси продуктивної вологи перед сівбою ранніх ярих у 0–10 см шарі ґрунту після попередника пшениця озима складали 16,1–17,3 мм, в 0–30 см – 48,2–50,7; в 0–60 см – 88,9–93,4; а в шарі 0–100 см – 137,6–146,4 мм. З початку першої декади травня утримувалася тепла, з незначними опадами у вигляді дощу, погода, яка позитивно позначилася на рості та розвитку ярих зернових культур. Рослини ячменю, пшениці та тритикале ярих, а також вівса знаходяться у фазі кущіння, горох сформував 6 листок. Порівняно з попереднім роком, рослини ярих зернових колосових дещо відстають у темпах розвитку, але продовжують нарощувати вегетативну масу та сформували вторинну кореневу систему, що є запорукою формування майбутнього врожаю. Висота рослин ячменю, пшениці та тритикале ярих, а також вівса варіює від 18,7 до 31,2 см, кількість сформованих ними пагонів і вузлових коренів сягає 1,7–3,1 і 2,5–4,0 шт./рослину відповідно. Пошкоджень низькими температурами та шкідниками, а також ураження хворобами не виявлено. Занепокоєння викликає значна кількість бур’янів, сходи яких з’явилися після рясних опадів і вимагає прийняття оперативних рішень щодо доцільності застосування гербіцидів у посівах згаданих культур. В цілому, погодні умови першої та другої декад травня для росту та розвитку ярих зернових і зернобобових культур можна охарактеризувати як добрі та задовільні.

На теперішній час ситуація на полях із зерновими культурами занепокоєння не викликає, стан посівів на переважній більшості площ є добрим та задовільним.

Повернутися до списку