ГоловнаНовини

06 травня 2021

ІНФОРМАЦІЯ

За даними регіонального ЦГМ в третій декаді квітня на Дніпропетровщині спостерігалась нестійка за температурним режимом, з частими опадами погода. Середньодобові температури повітря в більшості часу на 1–5 °С були нижчі за норму, або близькі до неї і знаходились у межах 4–11 °С тепла, лише наприкінці звітного періоду вони перевищували звичайну на 1–3 °С і становили 13–16 °С.

Середньодекадна температура повітря виявилась на 2–3 °С нижчою за кліматичну норму і варіювала у межах 8,5–10,0 °С. Максимальна температура повітря (в найтепліші дні декади) підвищувалась по області до 20–22 °С, а на поверхні ґрунту – до 33–43 °С, а мінімальна (в найхолодніші ночі) – знижувалась до -3 та -5 °С відповідно. Середня за декаду температура ґрунту на глибині 10 см дорівнювала 10–12 °С тепла.

Опади різної інтенсивності відмічалися майже щодня. На більшій частині області їх кількість становила від 11 до 31 мм (80–220 % декадної норми), на півдні – 6–10 мм (40–70 % декадної норми). Середньодекадні значення відносної вологості повітря складали 65–72 %, а впродовж одного-двох днів у денні години знижувались до 30 % і нижче.

Вітер переважав південно-західного напрямку, помірний до сильного. Його максимальна швидкість у більшості районів області протягом 1–2 діб досягала критеріїв небезпечного метеорологічного явища, а саме 15–17 м/с.

Обстеження посівів пшениці озимої в першій половині першої декади травня показало, що незалежно від сортових особливостей та попередників рослини пшениці озимої знаходяться в фазі виходу в трубку (V етап органогенезу за Ф.  Куперман). Пшениця ранніх та оптимальних строків сівби (5–25 вересня) по кращих і удобрених попередниках має середню висоту від 45 до 55 см, середня кількість сформованих пагонів знаходиться в межах 3,5–5,5 шт./рослину.

Рослини пізніх строків сівби (5–15 жовтня) мають висоту 35–40 см, одна рослина сформувала в середньому 2,0–2,5 пагони. Найбільше відставання в рості і розвитку рослин спостерігається за пізніх строків сівби (5–15 жовтня) після стерньових попередників та соняшнику, особливо на бідних агрофонах, де пшениця озима отримувала недостатню кількість поживних речовин. На таких площах рослини сформували, в середньому, по 1,5–2,0 пагони висотою 20–25 см.

У посівах ранніх ярих зернових і зернобобових культур отримано повні сходи. Загалом, на теперішній час стан посівів озимих і ярих зернових, на переважній більшості площ, є добрим та задовільним, особливо там, де сівба проводилася в оптимальні строки по удобрених попередниках. Разом з тим, певне занепокоєння в посівах пшениці озимої викликають ярі та зимуючі бур’яни, кількість яких на фоні доброї вологозабезпеченості ґрунту суттєво зросла, а погодні умови не дозволили поборотися з ними дещо раніше.

 
Повернутися до списку