ГоловнаНовини

08 квітня 2021

ІНФОРМАЦІЯ

Протягом більшої половини першої декади квітня на Дніпропетровщині утримувалася дещо прохолодніша ніж зазвичай, з помірними опадами у вигляді дощу, погода. Середньодобові температури повітря в більшості часу були нижчими за норму на 1,4–4,0 °С і становили 3,7–6,3 °С, лише в окремі дні на початку декади вони перевищували норму на 1,4–2,1 °С і становили 9,1–9,8 °С.

Максимальна температура повітря в найтепліші дні на початку звітного періоду підвищувалась по області до 14–16 °С. Мінімальна температура повітря в найхолодніші ночі знижувалась до 0 °С, на поверхні ґрунту, а на висоті 2 см від поверхні ґрунту – до -2 °С.

Опади у вигляді дощу відмічалися протягом 2–3 діб, кількість їх на переважній території області склала 9–12 мм (90–120 % декадної норми). Середня відносна вологість повітря за звітний період становила 76–78 %.

Запаси продуктивної вологи в ґрунті на час відновлення весняної вегетації під посівами пшениці озимої після різних попередників знаходилися переважно на рівні достатніх та оптимальних і становили в орному шарі ґрунту 32–35 мм, а в метровому шарі ґрунту – 153–171 мм.

Обстеження посівів озимих зернових культур, проведене в середині першої декади квітня показало, що пшениця озима по чорному пару, яку висівали в ранні, оптимальні та пізні строки (до 15 жовтня включно) знаходиться у фазі кущіння. Кількість рослин у середньому становить 408–495 шт./м 2 за висоти 19–28 см, середня кількість пагонів – 4–6 шт./рослину. Рослини пізніх строків сівби налічують в середньому 2,0–3,0 шт. пагонів кущіння та мають висоту від 13 до 18 см. Загальний стан посівів добрий.

Рослини пшениці і ячменю озимих після непарових попередників (стерньових колосових, соняшника і кукурудзи на зерно) за оптимальних строків сівби налічують 3–5 пагонів і мають висоту 14–21 см. Стан таких посівів добрий та задовільний.

При проведенні підживлень пшениці озимої, враховуючи швидке пересихання верхніх шарів ґрунту, найближчим часом проблемним може виявитися прикореневе (локальне) внесення азотних добрив за допомогою зернових сівалок, оскільки ефективність поживних речовин в результаті відсутності достатньої кількості вологи може знизитися до мінімуму. За таких умов покращити стан посівів можливо лише за допомогою позакореневих підживлень рослин помірними дозами азоту у складі водних розчинів КАС та карбаміду.

Загалом стан посівів озимих зернових культур на даний час є добрим та задовільним і в подальшому залежатиме від перебігу погодних умов наступного періоду та системи догляду за посівами.

Повернутися до списку